Müügiinfo
Tänapäeval müüakse mitmed uued projektid ja kortermajad juba siis, kui maja on alles ehituse staadiumis. Selle eelis on suurem valik ja võimalus kaasa rääkida oma tulevase kodu siseviimistluses. Teisisõnu käib müük ja ost plaani järgi. Siit leiad teavet selle kohta, kuidas toimida kodu valimisel plaani alusel, kuidas broneerida ja ostu vormistada ja muud olulist infot, millele tuleks kinnisvara ostmisel tähelepanu pöörata.
Ostes kodu ehitusjärgus olevas elamus
Esimene samm on kohtumine meie müügi projektijuhiga ning põhjalik tutvumine projekti ja plaanidega. Kuna elamu pole veel valmis ja seda ei ole võimalik näha, siis on hoolikas tutvumine projektiga ülimalt tähtis.
Kui ostuhuvi on endine, vormistatakse ost neljas etapis:
1. Suuline tasuta broneerimiskokkulepe
Suuline tasuta broneerimiskokkulepe sõlmitakse e-kirja vahendusel. Broneering kehtib üks nädal. Klient saadab müügi projektijuhile e-kirja broneerimissoovi ja oma kontaktidega. Müügi projektijuht peab e-kirja vahendusel broneeringut kinnitama.
2. Lihtkirjalik broneerimiskokkulepe
Lihtkirjalik broneerimiskokkulepe sõlmitakse kas meie kontoris või digitaalse allkirjastamisega e-kirja vahendusel. Kokkuleppe sisuga saate tutvuda SIIN. Broneerimiskokkulepe kehtib kolm nädalat ja eeldab 3000-eurost sissemakset.
Selle kolmе nädala jooksul saab ostja valmistada ette finantseerimise ja samas olla kindel, et soovitud korter on temale broneeritud.
3. Võlaõigusliku müügilepingu, edaspidi VÕL, allkirjastamine notaris
Võlaõigusliku müügilepingu, edaspidi VÕL, allkirjastamine notaris toimub broneerimisperioodi kolme nädala jooksul. See leping eeldab juba ostuhinnast 20% tasumist. (sissemakse % võib projektidel olla erinev. Täpsem info iga projekti juures.) Selle summa sisse arvestatakse juba varem tasutud broneerimissumma. Võlaõiguslepingust loobuda enam ei saa – see tähendab, et sel etapil peab ostja olema oma soovis ja edasises finantseerimises kindel. Võlaõiguslepinguga ei seata kinnistusraamatusse eelmärget.
Siseviimistluse valik peale VÕLi
Kui maja ehitusjärg võimaldab ja siseviimistluse valiku tähtaeg pole võlaõiguslepingu sõlmimise hetkeks käes, on kliendil õigus valida oma korterisse pärast VÕLi allkirjastamist siseviimistluslahenduse arendaja pakutud valikutest endale meelepärane lahendus.
Ehitustööde vastuvõtmine
Kui maja ja korter on valmis, teavitab müüja sellest ostjat ja ostja peab tulema kohapeale korterit üle vaatama. Kontrollitakse korteri ehituslikku poolt, mille käigus sõlmitakse akt, kuhu märgitakse võimalikud puudused, mis likvideeritakse kokkulepitud tähtaja jooksul.
4. Asjaõigusleping sõlmitakse notaris
Asjaõigusleping sõlmitakse notaris, kui maja ja korter on valmis ja võimalikud puudused likvideeritud. Asjaõiguslepinguga tasutakse ülejäänud ostusumma ja valdus läheb üle ostjale. Juhul, kui võtad laenu, osaleb tehingus ka Sinu pank.
Valduse üleandmine
Pärast asjaõiguslepingu sõlmimist antakse valdus viie tööpäeva jooksul üle uuele omanikule. Kohapeal allkirjastatakse korteri üleandmise-vastuvõtmise akt, millega omanik saab kätte korteri ja selle juurde kuuluvad võtmed ja dokumendid. Aktiga läheb ostjale üle ka korteri võimaliku hävimise riisiko.
Omanikuks saamine
Ametlikult saab ostja omanikuks pärast kinnistusraamatu kannet kinnistusregistrisse. See toimub üldjuhul kuni ühe kuu jooksul. Omanikule saadetakse kinnistusraamatu väljavõte, mis tõestab, et oled omanikuks kantud.
Ostes juba valmis kodu
Valmis korteri ostu suur eelis on see, et Sa näed, mida ostad, kuid sellisel juhul on siseviimistluse valiku keegi Sinu eest juba ära teinud. Lisaks ei pruugi vabade korterite valik olla enam nii hea, kuna tänapäeval ostetakse järjest enam kortereid vaid plaani alusel.
Kui oled korteriga tutvunud ja Sul on ostuhuvi, käib ostu vormistamine järgmiselt:
1.Suuline tasuta broneerimiskokkulepe
Suuline tasuta broneerimiskokkulepe – üks nädal. Selle aja jooksul saate mõelda ja vajadusel konsulteerida pangaga (finantseerimisküsimused).
2.Lihtkirjalik broneerimiskokkulepe
Lihtkirjalik broneerimiskokkulepe sõlmitakse digitaalse allkirjastamisega e-kirja vahendusel. Kokkuleppe sisuga saate tutvuda SIIN. Broneerimiskokkulepe kehtib kolm nädalat ja eeldab 3000-eurost sissemakset.
Selle kolmе nädala jooksul saab ostja valmistada ette finantseerimise ja samas olla kindel, et soovitud korter on temale broneeritud.
3. Asjaõiguslepingu sõlmimine notaris
Asjaõiguslepingu sõlmimine notaris, millega tasutakse ülejäänud ostusumma, arvesse läheb varem tasutud broneerimistasu. Juhul, kui finantseerid ostu panga kaudu, osaleb tehingus ka Sinu pank.
Valduse üleandmine
Pärast asjaõiguslepingu sõlmimist antakse valdus viie tööpäeva jooksul üle uuele omanikule. Kohapeal allkirjastatakse korteri üleandmise-vastuvõtmise akt, millega omanik saab kätte korteri ja selle juurde kuuluvad võtmed ja dokumendid. Aktiga läheb ostjale üle ka korteri võimaliku hävimise riisiko.
Müügihind ja mida see sisaldab
Hind sisaldab:
- korteri ja elamu valmidus vastavalt projektile ja sisseviimispaketile;
- tasu veevarustuse ja kanalisatsiooni liitumise eest;
- tasu elektrivarustuse liitumise eest;
- tasu küttega liitumise eest (olenevalt piirkonnast kas tsentraal-, gaasküte jne);
- telefoni, kaabelside ja valvesignalisatsiooni valmidus.
Lepingu hinnas ei sisaldu:
- müügilepingu sõlmimisega seotud notariaaltasu ja riigilõiv;
- liitumistasu telefoniside, andmeside, kaabeltelevisioonivõrguga ja valvesignalisatsiooniga liitumiseks.
Täpsemalt loe müügitingimusi iga projekti alt eraldi.
Finantseerimine
Kui ostad kodu meilt, ei pea Sa esitama pangale hindamisakti*.
Vormistame Sulle müügipakkumise, mille meie partnerpangad aktsepteerivad.
Kodu ostmisega ja vormistamisega seotud kulud
Kulud, millega klient kodu ostmisel peab arvestama, on notaritasu ja riigilõiv.
Need kulud ei sisaldu ostuhinnas.
Nii notaritasu kui ka riigilõiv olenevad ostetava vara väärtusest. Vaata lisa: NOTARITASUSEADUS ja RIIGILÕIVUSEADUS.
Võlaõiguslepingu sõlmimisel:
Võlaõiguslepingu sõlmimisel:
- Tasutakse enamus ostu-müügi notaritasust.
- 20% hoiustamisel notari kontole lisanduvad ka hoiustamise kulud.
Asjaõiguslepingu sõlmimisel:
Asjaõiguslepingu sõlmimisel:
- Tasutakse omandi ülemineku notaritasu iga korteriomandi pealt 19,10 eurot + km.
- Lisandub raha hoiustamise tasu (kui hoiustatakse midagi).
- Ärakirjade tasu.
- Digitaalse ärakirja saatmine kinnistusraamatusse.
- Kui võetakse laen ja seatakse hüpoteek, lisandub ka hüpoteegi seadmise tasu.
Asjaõiguslepingu sõlmimisel tasutakse ka riigilõiv uue omaniku kande eest kinnistusraamatusse.
SEB pangal on notaritasu ja riigilõivu arvutamise abivahend, mille leiad siit.
Kõik kulud arvutab täpselt välja notaribüroo.
Kõik kulud, mis on seotud müüja hüpoteegiga ja selle kustutamisega, tasub müüja.
Tõlke vajadus
Kui vara ostja ei ole Eesti kodanik või ei valda eesti keelt, peab ta kaasama tehingusse tõlgi.
Tõlkimise kulud kannab ostja.
Ostja otsustada on, kas ta soovib kirjalikku tõlget (notar lisab tõlke originaalile ja kinnitab selle) või piirdub vaid suulise tõlgiga.
Vaata lisa ja leia tõlk..
Kasulikud lingid